Czego nie powinniśmy robić przy okazji domowej pielęgnacji stóp? Stopy są częścią ciała, którą wielu z nas traktuje nieco po macoszemu. Często zapominamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry stóp czy bagatelizujemy pojawiające się na nich odciski. Warto jednak zmienić swoje nawyki, gdyż zdrowe stopy są podstawą naszego komfortu i wygodnego funkcjonowania, natomiast estetyczne, korzystnie wpływają na naszą pewność siebie.
Domowa pielęgnacja stóp – o czym pamiętać?
Aby zachować zdrowie i odpowiednią estetykę stóp, warto od czasu do czasu skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest podolog. Może on wykonać dla nas pielęgnacyjny zabieg podologiczny, polegający na opracowaniu paznokci oraz usunięciu wszelkich zrogowaceń, czy odcisków. Na co dzień musimy jednak sami pamiętać o właściwej i regularnej pielęgnacji stóp, na którą powinna składać się przede wszystkim ich odpowiednia higiena, ale także prawidłowe przycinanie paznokci i skórek oraz nawilżanie, zapobiegające powstawaniu przesuszonych i zrogowaciałych miejsc.
Domowa pielęgnacja stóp – najczęstsze błędy
Właściwa pielęgnacja powinna wiązać się ze świadomością, a więc także unikaniem najczęstszych błędów, które mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć zarówno na zdrowie, jak i estetykę stóp. Warto więc dowiedzieć się, jakie są najczęściej popełniane przy okazji pielęgnacji stóp błędy i unikać ich.
Jednym z podstawowych i najczęściej popełnianych błędów jest nadmierne ścieranie naskórka, co więcej przy użyciu niewłaściwych narzędzi. Wiele osób borykających się z problemem przesuszonej czy zrogowaciałej skóry zupełnie niesłusznie na optymalne rozwiązanie wybiera intensywne ścieranie stóp pumeksem. W rzeczywistości tego rodzaju praktyki najczęściej wywołują efekt zupełnie odwrotny; ścierane tkanki naskórka zaczynają reagować na tarcie jak na atak, a próbując się na niego przygotować, namnażają się i twardnieją, wskutek czego na powierzchni stopy pojawia się jeszcze więcej zrogowaceń.
Podczas domowej pielęgnacji stóp należy także unikać samodzielnego usuwania odcisków lub modzeli. Zarówno mechaniczne wycinanie, jak i stosowanie na własną rękę inwazyjnych, lecz niedopasowanych środków mogą prowadzić do zaognienia problemu, jak również powstania trudno gojących się i bolesnych ran. Z odciskami, modzelami czy wirusowymi kurzajkami należy udać się do gabinetu podologicznego, w którym doświadczony specjalista bez trudu i w pełni efektywnie usunie wszelkie powyższe zmiany.
Istotnym elementem regularnej pielęgnacji stóp jest opracowywanie paznokci oraz skórek. Czynność ta, wydawałoby się niezwykle prosta, może także być wykonywana nieodpowiednio i niepoprawnie. Nieumiejętne skracanie płytki paznokcia może skutkować jego wrastaniem, jak również nienaturalnym rozrostem w nieodpowiednim kierunku. Do obcinania paznokci należy używać doskonale naostrzonych cęgów lub nożyczek, które skutecznie przytną płytkę, nie zgniatając jej ani nie miażdżąc. Uszkodzone podczas przycinania paznokcie są znacznie bardziej narażone na różnego typu dolegliwości, zniekształcenia i infekcje. Do skracania paznokci można także użyć pilnika, pamiętając jednak o wykonywaniu odpowiednich, poprawnych ruchów. Najlepiej jest rozpocząć od spiłowania boków paznokci, następnie delikatnie zaokrąglić ich kanty. Na koniec należy opiłować fronty paznokci, dopasowując ich kształt do opuszków palców.
Często popełnianym przy pielęgnacji błędem jest także nieprawidłowe przycinanie skórek przy paznokciach. Usuwanie skórek przy paznokciach u nóg najczęściej kończy się bowiem powstawaniem skaleczeń, które nie tylko powodują dyskomfort i ból, ale stanowią także bramę dla wszelkiego rodzaju infekcji grzybiczych, bakteryjnych oraz wirusowych.
- masc arkady https://kerpro.pl/marka/aarkada/
- krzesło do manicure https://kerpro.pl/kategoria/krzeselka-podologiczne/
- podopharm maść na pękające pięty https://kerpro.pl/podopharm-podoflex-masc-do-popekanej-i-zrogowacialej-skory-stop-z-25-mocznikiem-10-ml/
Pielęgnacja stóp – czego jeszcze unikać?
Aby zachować zdrowie i estetykę stóp, należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji, jednocześnie nie przesadzając z jej intensywnością i częstotliwością. Osoby, które regularnie wykonują nawilżające kąpiele stóp, powinny pamiętać, aby nie trwały one dłużej niż 3 minuty. Dłuższe mogą bowiem doprowadzić do nadmiernego zmiękczenia skóry, a przez to także zwiększenia jej podatności na infekcje. Bardzo ważne jest także, aby starannie dopasować stosowane kremy oraz inne kosmetyki pielęgnacyjne do własnych potrzeb. W razie wątpliwości warto skonsultować się z podologiem – doradzi on wysokiej jakości, bezpieczne środki, które w odpowiedni sposób wpłyną na kondycję oraz estetykę skóry stóp.
Wiele problemów natury podologicznej spowodowanych może być długotrwałym noszeniem źle dopasowanego obuwia. Zbyt małe czy za ciasne buty, wykonane ze złej jakości sztucznych materiałów bardzo niekorzystnie wpływają na nasze stopy. Noszenie tego rodzaju obuwia prowadzić może do powstawania bolesnych i uciążliwych odcisków, modzeli czy zrogowaceń, a także wirusowych kurzajek. Ponadto może wywołać również problem wrastającego paznokcia, który w znaczny sposób wpływa na komfort chodzenia i codziennego życia.