Wszelkiego rodzaju uzależnienia są, można by powiedzieć chorobą cywilizacyjną dwudziestego pierwszego wieku. Początkowo oczywiście uzależnienie przypisywano głównie narkotykom różnego rodzaju, ale z czasem okazywało się, że uzależnienie mogło być związane z innymi substancjami, niż tylko takimi, które powszechnie uznajemy za narkotyki, czyli na przykład z alkoholem oraz lekarstwami.
Obecnie wiemy, że w nałóg można popaść również w wyniku uprawiania hazardu, lub na przykład możemy uzależnić się od Internetu, komputera, smartfona itd. Obecnie będziemy jednak analizować kwestię związaną z uzależnieniami od wspomnianych właśnie narkotyków, ponieważ pomimo tego, że faktycznie rodzajów uzależnień jest coraz więcej, to problem narkotykowy wydaje się w dalszym ciągu problemem najbardziej poważnym i najtrudniejszym w leczeniu. Terapia dla osób uzależnionych od narkotyków jest jedną z najtrudniejszych.
Jak się leczy uzależnienie od narkotyków?
Problem z narkotykami jest taki, że nie każdy narkotyk działa w taki sam sposób i leczenie różnych uzależnień, może być realizowane również za pomocą różnego rodzaju strategii. Oczywiście ogóle zasada jest taka, że przede wszystkim musimy zastosować odwyk od narkotyków, które człowieka uzależniają i musimy tutaj również wprowadzić elementy psychoterapii. W wielu przypadkach odwyku dla narkomanów potrzebne jest również wspomaganie farmakologiczne. Tak jak wspomniano w zależności od stopnia uzależnienia oraz tego, od czego jest dana osoba uzależniona, to już szczegóły tych wszystkich terapii, mogą się różnić. Na przestrzeni lat zmieniało się również podejście co do terapii dla uzależnionych od narkotyków. Ogólnie rzecz biorąc, powinniśmy leczyć uzależnienia i tak na przykład, kiedyś główny nacisk stawiano na detoks oraz na trzymanie osoby uzależnionej, jako tako w całkowitej abstynencji. Wówczas za najskuteczniejsze uznawano zamknięte ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków. Nie oznacza to oczywiście, że zamknięty ośrodek leczenia uzależnień narkotykowych jest złym wyjściem, ale obligatoryjne zamykanie w takim ośrodku każdego z problemem narkotykowym, nie jest dobrym pomysłem. Obecnie zdecydowanie skłaniają się ku temu osoby, które leczą chorych w ośrodkach leczenia uzależnień, że zdecydowanie największy nacisk, należy kłaść na pomoc psychologa, ponieważ osoba uzależniona, jeżeli będzie wiedziała, w jaki sposób radzić sobie z uzależnieniem, to jest dużo większa szansa, że do nałogu nie powróci. Zmiana tego nastawienia wynikła między innymi z różnego rodzaju odkryć w dziedzinie psychologii. Wiele więcej wiemy o tym, w jaki sposób działa ludzki mózg i w jaki sposób powstają nałogi.
Pomoc psychologa
Kiedy dana osoba trafi do ośrodka leczenia uzależnień, to jest oczywiście duża szansa na to, że uda jej się z tym wygrać. Oczywiście musimy tutaj też wspomnieć o tym, że najlepiej, jeżeli jest to decyzja samego uzależnionego o tym, że musi poddać się terapii w ośrodkach leczenia uzależnień. Przede wszystkim stosuje się kompleksowe podejście, czyli z jednej strony odcinamy całkowicie dostęp osoby chorej do narkotyków, a po drugie zmieniamy jego różnego rodzaju zwyczajowe nawyki, ponieważ w ośrodku leczenia uzależnień, mają oni na przykład inny tryb dnia lub spotyka się z innymi ludźmi, niż poza nim. Dodatkowo stosowane są różnego rodzaju elementy terapii grupowej oraz terapii indywidualnej, na której to osoba uzależniona uczy się o tym, dlaczego ma problem z danym uzależnieniem. Jest analizowane podłoże nałogu oraz uczymy osoby uzależnione, w jaki sposób mogą nałóg zwalczać. Przede wszystkim musimy tutaj zwrócić uwagę na to, że nigdy osoba uzależniona nie będzie w stanie całkowicie z nałogiem wygrać. Trzeba to stwierdzenie rozumieć w taki sposób, że nawyki nałogowca, które powstały i które były utrwalane przez wiele lat, praktycznie nie są możliwe do wyeliminowania oraz usunięcia. Można je zmienić, można je spróbować zastąpić, ale nawet po wielu latach, może się tak zdarzyć, że w wyniku działania różnych czynników, będą one powracały. Jeżeli osoba uzależniona nie będzie tego świadoma i nie będzie wiedziała i w jaki sposób poradzić sobie w takiej sytuacji, to Istnieje duże ryzyko, że nawet wiele lat po pozytywnym zakończeniu terapii antynarkotykowej, może po narkotyki sięgnąć ponownie i niestety często tak się dzieje.
Detoks oraz terapia farmakologiczna
Oczywiście w ośrodkach dla uzależnionych, stosowany jest również detoks, a często również kuracja farmakologiczna. W niektórych sytuacjach uzależnienie może być tak silne, że całkowite zaprzestanie zażywania substancji, od której dana osoba jest uzależniona, może być wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Zbyt agresywny detoks, faktycznie może czasami być ryzykowny. Oczywiście zupełnie inna sytuacja jest w przypadku leczenia osób, które są uzależnione na przykład od środków psychotropowych, ponieważ bardzo często są one od tych leków uzależnione, ale z drugiej strony są to leki, które są również niezbędne do tego, aby dana osoba na przykład była w stanie radzić sobie z depresją.