Jak wygląda stacja meteorologiczna i co warto o niej wiedzieć? Nie od dziś wiadomo, że pogoda ma wpływ na życie każdego z nas. Zjawiska atmosferyczne mogą dostarczać nam zarówno przyjemnych jak i negatywnych doznań. Na nadejście niektórych, zwłaszcza gwałtownych zjawisk należy odpowiednio się przygotować. Z tego też względu pogodę oraz wszelkie zachodzące w niej zmiany śledzone są na bieżąco. Do obserwacji pogody służy między innymi stacja meteorologiczna. Pomiary wykonywane dzięki urządzeniom znajdującym się w niej muszą być interpretowane przez doświadczonego synoptyka.
Stacja meteorologiczna – podstawowe informacje
Jak zaznaczono na wstępie, obserwacja zmian zachodzących w pogodzie jest koniecznością. Z tego też względu na świecie powszechnie wykorzystywane są stacje meteorologiczne. Co warto o nich wiedzieć? Przede wszystkim, stacje meteorologiczne znajdują się w tak zwanych ogródkach meteorologicznych. To właśnie w takim ogródku wykonywane są wszelkiego rodzaju pomiary oraz obserwacje meteorologiczne. Jest to także miejsce, w których znajdują się wszelkie ważne urządzenia. Jaki rozmiar ma zaś takie poletko? Najczęściej wymiary poletka meteorologicznego to 15×15 metrów. Najbardziej podstawowym przyrządem, który znajdziemy na poletku jest klatka meteorologiczna. W klatce znajdują się zaś specjalne termometry, służące do bardzo dokładnych pomiarów. Wiatromierz to kolejne urządzenie, w które wyposażona jest klatka meteorologiczna. Służy ono oczywiście do pomiaru prędkości wiatru. Jest szczególnie przydatne podczas gwałtownych wichur i burz. W ogródku meteorologicznym znajduje się także deszczomierz, dzięki któremu możliwa jest ocena tego, jak wiele opadów występuje każdego miesiąca. Nierzadko w ogródkach meteorologicznych znajdują się również przyrządy przeznaczone do pomiaru promieniowania słonecznego. Urządzenie to nie jest jednak elementem wyposażenia, które znajdziemy w każdej z klatek i warto mieć tego świadomość.
Jak dokonywane są poszczególne pomiary?
Powyżej opisano już jak wygląda stacja meteorologiczna. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, jak taka klatka właściwie funkcjonuje. Przede wszystkim, na terenie ogródka meteorologicznego, w którym znajduje się stacja, dokonywane są pomiary temperatury. Jest ona mierzona na wysokości dwóch metrów nad poziomem gruntu. Przeważnie mierzy się ją także na wysokości pięciu centymetrów nad poziomem gruntu. Dzięki przyrządom znajdującym się na stacji meteorologicznej możliwa jest także ocena wilgotności powietrza. Ocenia się ją na poziomie dwóch metrów nad poziomem gruntu. W klatce meteorologicznej znajdują się również przyrządy umożliwiające ocenę ciśnienia atmosferycznego. Jego nagły spadek lub wzrost niekorzystnie wpływa na stan samopoczucia większości z nas. Z tego też względu ciśnienie atmosferyczne na bieżąco musi być kontrolowane. Stacja meteorologiczna umożliwia także ocenę zachmurzenia, a także pokrywy śnieżnej. Dzięki precyzyjnym pomiarom oraz obserwacjom możliwa jest ocena aktualnych jak i przyszłych warunków pogodowych. Niekiedy w oparciu o dane pozyskiwane ze stacji meteorologicznej możliwe jest wydanie ostrzeżeń oraz alertów pogodowych. Dzieje się tak głównie podczas burz, śnieżyc czy powodzi.
Czy domowa stacja meteorologiczna to dobry pomysł?
Ostatnio coraz więcej mówi się o domowych stacjach meteorologicznych, określanych również mianem pogodowych. Dzięki takim stacjom możliwa jest ocena pogody na bieżąco. Niewielkich rozmiarów urządzenia mierzące aktualną temperaturę powietrza czy też porywy wiatru możemy zakupić w sklepach internetowych jak i stacjonarnych. Trzeba oczywiście pamiętać, że taka domowa stacja nie umożliwi dokonania tak dokładnych pomiarów jak ma to miejsce przy profesjonalnym meteorologicznym sprzęcie. Nadal jednak, domowa stacja pogodowa jest dobrym rozwiązaniem dla wielu osób. Komu w szczególności poleca się jej zakup? Otóż przede wszystkim zakup domowej stacji meteorologicznej powinny rozważyć osoby, które interesują się pogodą. Jeżeli więc każdego dnia z uwagą i fascynacją patrzymy na chmury, warto byłoby rozważyć kupno domowej stacji meteorologicznej. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na rozmaite kryteria. Przede wszystkim, przed dokonaniem zakupu dobrze byłoby przejrzeć kilka lub nawet kilkanaście różnych ofert. Warto zapoznać się także z opiniami o poszczególnych stacjach meteorologicznych. Dobrze jest sięgać po te urządzenia, które posiadają wiele pozytywnych opinii klientów. Unikać należy zaś kupna tych stacji, które posiadają negatywne opinie. Dzięki domowej stacji niemożliwe będzie oczywiście dokładne przewidywanie pogody. Na pewno jednak będzie można wyciągnąć pewne wnioski z własnych obserwacji. Każdy, kto decyduje się na zakup domowej stacji meteorologicznej powinien również wyposażyć się w notatnik. Warto na bieżąco notować wszelkie kwestie związane z obserwowaną przez nas pogodą w danym dniu. Większość domowych stacji meteorologicznych umożliwia pomiar temperatury, prędkości wiatru oraz wilgotności powietrza. Wszelkie pomiary warto byłoby notować w zeszycie i na tej podstawie prowadzić obserwacje.