Planit Budownictwo Rolety zewnętrzne – jakie wybrać?

Rolety zewnętrzne – jakie wybrać?

Rolety zewnętrzne – jakie wybrać? post thumbnail image

Przez ostatnie kilka lat rolety zewnętrzne kojarzyły się głównie z witrynami sklepowymi. Ich głównym zadaniem była skuteczna ochrona przed włamaniem oraz wandalizmem. Nadal przedsiębiorcy decydują się na montaż tego rodzaju osłon okiennych, ale również osoby prywatne stawiają na takie rozwiązanie. Zewnętrzne rolety montuje się przy budowie domu, podczas remontu czy wymiany okien. Ich niezaprzeczalnie najważniejszą funkcją jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem budynku, ale także poprawa komfortu cieplnego. Wielu użytkowników widzi duże korzyści również w oszczędnościach, ponieważ w okresie letnim nie trzeba inwestować w klimatyzację, a w okresie zimowym w dodatkowe ogrzewanie.

Jakie są największe zalety rolet zewnętrznych?

Dzięki swojej funkcjonalności rolety zewnętrzne stanowią integralną część nowoczesnych obiektów budowlanych. Świetnie zabezpieczają mieszkanie przed słońcem, wiatrem, deszczem, śniegiem oraz innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zapewniają wysoką izolacją termiczną budynku, która w okresie zimowym przyczynia się do oszczędności energii cieplnej, a w okresie letnim zapobiega nadmiernemu nagrzewanie się pomieszczeń. Zewnętrzne rolety stanowią także bardzo dobrą izolację akustyczną nieruchomości, ponieważ obniżają poziom hałasu dobiegający z zewnątrz. Najbardziej jednak inwestorzy cenią sobie większe poczucie bezpieczeństwa, dzięki montażowi tego rodzaju osłon okiennych. Pozwalają one również zapewnić zachowanie prywatności we własnym domu lub biurze firmy. Każdy rodzaj rolety zewnętrznej opóźnia czas włamania, ale jeśli chcemy zamontować typowe produkty antywłamaniowe to warto podczas zamawiania poprosić o konstrukcję, która jest dodatkowo wzmocniona. Duże znaczenie ma również fachowo wykonany montaż.

Który rodzaj rolety zewnętrznej najlepiej wybrać?

Elementy, z których składa się roleta zewnętrzna to: obudowa, pancerz, rolety oraz napęd manualny lub elektryczny. Na rynku dostępne są różne rodzaje rolet, wśród których możemy wymienić:

  • rolety naokienne,
  • rolety natynkowe,
  • rolety podtynkowe,
  • rolety RKS.

Naokienne rolety posiadają obudowę wykonana z PCV ze specjalną pokrywą rewizyjną umieszczoną od dołu lub od tyłu skrzynki. Skrzynka rolety nakładana jest na okno, a następnie montowana we wnęce okiennej. System ten najlepiej sprawdza się w nowych nieruchomościach, ale także budynkach, przy których wykonywana jest modernizacja. Decyzję o zastosowaniu tego rodzaju osłony okiennej należy podjąć na etapie projektowania lub podczas wymiany okien. Rolety natynkowe posiadają obudowę wykonana z aluminium, z pokrywą rewizyjną, która umieszczana jest od przodu skrzynki. Skrzynkę rolety montuje się na murze albo we wnęce okiennej. Nie ma możliwości jej zabudowy. Tego rodzaju system znajduje zastosowanie przy modernizacji istniejących budynków lub podczas budowy nowego domu. Decyzja o montażu można podjąć w dowolnym momencie.
Rolety podtynkowe podobnie jak natynkowe występują z obudową wykonana z aluminium z pokrywą rewizyjną, która w tym przypadku umieszczana jest od dołu skrzynki. Roleta montowana jest przed oknem we wnęce, która przygotowana jest wcześniej w nadprożu. Ten system sprawdza się tylko w nowoczesnym budownictwie i decyzja o montażu musi zostać podjęta już na etapie projektowania nieruchomości. W roletach RKS obudowa wykonana jest z ceramiki albo polistyrenu/poliuretanu i dodatkowo wzmocniona specjalnym drutem zbrojeniowym z pokrywą rewizyjną umieszczoną od dołu skrzynki. Konieczne jest całkowite zabudowanie zamontowanej skrzynki w miejscu nadprożu okna. System ten najlepiej sprawdza się w nowym budownictwie I decyzja o zakupie takich rolet należy podjąć już podczas projektowania domu.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet zewnętrznych?

Przed zakupem odpowiedniej rolety zewnętrznej należy na początek zwrócić uwagę na markę okna, do którego ma zostać zamontowana. Jest to bardzo istotne, ponieważ okna i rolety muszą być kompatybilne, dzięki czemu będą działały prawidłowo i bezawaryjnie. Trzeba także uwzględnić to, czy rolety będą montowane do budynku już istniejącego, czy nowo powstałego, ponieważ pod tym względem będzie można dokonać wyboru odpowiedniego typu osłony okiennej. Oczywiście zawsze najistotniejszym czynnikiem podczas poszukiwania odpowiednich rolet zewnętrznych są kwestie bezpieczeństwa. Warto więc poszukać sprawdzonych producentów oferujących wysokiej jakości produkty wraz z dodatkowymi elementami, które poprawią antywłamaniowość. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które zamieszkują tereny, gdzie dochodzi do częstych włamań oraz przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zaopatrują lokal firmowy w bardzo cenny towar. Zamawiający może również zdecydować o odpowiednim systemie sterowania. Niewątpliwie najwygodniejszym rozwiązaniem jest obsługa rolet za pomocą sterowania elektrycznego. Można wtedy bez wstawania z fotela zasłaniać lub odsłaniać okno za pomocą specjalnego pilota. Umożliwia to obsługę jednej rolety lub wszystkich jednocześnie, a nawet zatrzymanie osłony okiennej w ustalonym miejscu.

Related Post

Drewno klejoneDrewno klejone

Drewno klejone to materiał budowlany, który powstaje poprzez łączenie kilku warstw drewna za pomocą specjalnych klejów. Proces ten pozwala na uzyskanie elementów o większej wytrzymałości i stabilności, co czyni je