Planit Zdrowie Masaż leczniczy – działanie, rodzaje i wskazania

Masaż leczniczy – działanie, rodzaje i wskazania

Masaż leczniczy – działanie, rodzaje i wskazania post thumbnail image

Masażem określamy zabieg fizjoterapeutyczny, dzięki któremu możliwe jest rozluźnienie mięśni, pobudzenie krążenia krwi i poprawa działania stawów. Dużą rolę w powrocie do formy i pełnej sprawności po urazach odgrywają masaże lecznicze. Wyróżniamy wiele technik i rodzajów masażu leczniczego, które dobierane w zależności od rodzaju choroby i urazu, pomagają przeciwdziałać rozwojowi schorzenia i łagodzą dolegliwości bólowe.

Masaż leczniczy - działanie, rodzaje i wskazaniaCzym jest masaż leczniczy?

Ten rodzaj zabiegu stanowi jedną z metod fizjoterapeutycznych, które wspomagają rehabilitację zarówno po urazach fizycznych, jak i psychicznych. Techniki masażu leczniczego opierające się między innymi na ucisku, oklepywaniu czy głaskaniu mają na celu oddziaływać na mięśnie, układ krwionośny i limfatyczny. Masaże lecznicze, jako istotny składnik terapii, pozwalają pacjentowi na szybszy powrót do pełnej lub częściowej sprawności. Tym samym wpływają na poprawę jakości życia osoby korzystającej z tego rodzaju zabiegów. W praktyce masaż leczniczy sprowadza się między innymi do pobudzania krążenia. Przyspieszony przepływ krwi wpływa na pobudzenie organizmu i wzmaga produkcję endorfin, które z kolei mają działanie rozluźniające i łagodzące stany bólowe. Ważne jest, by masaże lecznicze wykonywane były przez wykwalifikowanych rehabilitantów, gdyż nieprawidłowo przeprowadzony zabieg masażu może pogłębić uraz, czy kontuzję.

 

Zobacz również:

 

Jakie są rodzaje masażu leczniczego?

Istnieje wiele rodzajów masażu, dlatego też ważne jest jego odpowiednie dobranie do konkretnego przypadku. O tym, jaką technikę zastosować powinien zadecydować specjalista po uprzedniej analizie stanu zdrowia pacjenta. Decydujące są również wiek i rodzaj schorzenia. Do najpopularniejszych rodzajów masażu leczniczego zaliczyć możemy masaże takie jak klasyczny, rehabilitacyjny, limfatyczny, punktowy oraz segmentarny. Pierwszy z nich wykonywany jest z użyciem podstawowej techniki masowania i ma na celu ogólne rozluźnienie i zmniejszenie napięcia fizycznego i psychicznego. Ma działanie odprężające i jednocześnie pobudzające, dzięki temu, że poprawia przemianę materii i krążenie krwi. Kolejny z masaży, czyli rehabilitacyjny, stosowany jest w ramach szeroko rozumianej rekonwalescencji i stanowi ważny element terapii np. po operacji czy urazie. Jego celem jest redukcja bólu i wszelkiego dyskomfortu. Masaż limfatyczny, zwany inaczej drenażem limfatycznym ma za zadanie pobudzić krążenie limfy i krwi. Co za tym idzie, poprawie ulega wydolność krążeniowa. Innymi pozytywnymi zjawiskami tego rodzaju zabiegu jest poprawa kondycji i napięcia skóry, zmniejszenie obrzęków oraz łagodzenie dolegliwości bólowych. Kolejnym z wymienionych typów, jest masaż punktowy, który obejmuje technikę ucisku konkretnych miejsc na ciele. Nazywa się go również przez to akupunkturą bezigłową lub masażem przeciwbólowym. Polecany jest osobom zmagającym się z bólami głowy, karku, zębów, mięśni i stawów. Podstawą masażu segmentarnego jest idea wzajemnego oddziaływania na siebie skóry, tkanki łącznej, tkanek mięśniowych oraz narządów wewnętrznych. Dzięki specjalnej technice opierającej się na sekwencji specjalnych chwytów można nie tylko uśmierzyć ból, ale dzięki obserwacji odruchów wykryć dysfunkcje konkretnego narządu. Stosowany jest przede wszystkim przy schorzeniach kręgosłupa i zaburzeniach układu nerwowego.

Kto powinien skorzystać z masażu leczniczego?

Masaże lecznicze polecane są w szczególności osobom, które zmagają się z różnego rodzaju schorzeniami, przebyły operacje lub urazy. Z tego typu metod fizjoterapeutycznych korzystać mogą osoby w każdym wieku, w tym także dzieci. Masaże stosowane są przy urazach narządów ruchu, złamaniach, zwichnięciach i skręceniach. Sprawdzają się także przy chorobach obejmujących układ krążenia czy u osób z niewydolnością oddechową. Stanowi on także uzupełnienie procesu leczenia przy porażeniu mięśni i uszkodzeniach nerwów. Ponadto masaż leczniczy stanowi formę terapii dla osób zmagających się z nerwicą. Co więcej, korzystać z niego mogą sportowcy, którzy walczą z napięciem i sztywnością mięśni. Po tę metodę fizjoterapeutyczną sięgać mogą też wszystkie osoby, które narażone są na działanie długotrwałego stresu, o ile nie ma innych przeciwwskazań.

Jakie są przeciwwskazania do masażu leczniczego?

Lecznicze masaże przynoszą wiele pozytywnych efektów. Są jednak sytuacje, gdy ich zastosowanie jest niewskazane. Po pierwsze, nie wszystkie metody masażu mogą być stosowane u kobiet w ciąży. Innymi z przeciwwskazań są też między innymi choroby skóry, owrzodzenia czy żylaki. Z masaży nie powinny również korzystać osoby z nadciśnieniem tętniczym czy zaawansowaną miażdżycą. Przeszkodą mogą być też schorzenia takie jak hemofilia, zapalenie opon mózgowych i osteoporoza w zaawansowanym stadium. Ponadto zabiegi niewskazane są u osób z zaawansowaną chorobą nowotworową. W przypadku masażu limfatycznego nie może on być stosowany u chorych na nowotwory układu chłonnego. Co więcej, nie należy sięgać po techniki masażu leczniczego, gdy pacjent zmaga się z jakąkolwiek chorobą zakaźną.

Related Post

Miód co zawiera?Miód co zawiera?

Miód to naturalny produkt, który od wieków cieszy się uznaniem ze względu na swoje właściwości zdrowotne oraz smakowe. Jego skład chemiczny jest niezwykle złożony i różnorodny, co sprawia, że jest

Transport ponadgabarytowy

Transport ponadgabarytowyTransport ponadgabarytowy

Transport ponadgabarytowy to dziedzina logistyki, która wymaga specjalistycznej wiedzy, zaawansowanej technologii oraz starannego planowania. Przewożenie ładunków, które przekraczają standardowe wymiary i wagę, jest nie lada wyzwaniem. Tego typu transport obejmuje